У Пожаревцу обeлeжeн Дaн пoбeдe нaд фaшизмoм
— 10. маја 2026.Поводом 9.маја, Дaна пoбeдe нaд фaшизмoм, у Пожаревцу је одата пошта страдалима у Другом светском рату. Тим поводом положени су венци крај Спомен костурнице погинулим борцима совјетске Црвене армије и Споменика стрељаним родољубима на Чачалици.

Овом приликом венце су положили представници Војске Србије, Града Пожаревца, Браничевског управног округа, МУП-а, Амбасаде Руске Федерације, Градске општине Костолац, борачких организација и градских одбора СНС-а и СПС-а.

Градоначелник Пожаревца Саша Павловић је истакао да ће се овај датум у Србији поносно прослављати као симбол оних народа који су кроз историју увек водили ослободилачке ратове.
-Данас, на овом месту које нас подсећа и опомиње, Спомен парку Чачалица, окупили смо се да одамо почаст храбрим борцима и родољубима који су својим животима исписали најсветлије странице наше и светске историје. Девети мај, Дан победе над фашизмом, дан је када сећање постаје наша обавеза, а захвалност наш завет. На данашњи дан, 1945. године, окончан је највећи и најстрашнији сукоб у историји човечанства. Победа над фашизмом није била само војни тријумф већ и победа над идеологијом која је желела да уништи слободу, достојанство и саму суштину човека и друштва.

Дан победе над фашизмом слави се 9. маја, када је нацистичка Немачка потписала капитулацију, иако је заправо Други светски рат коначно завршен тек неколико месеци касније, безусловном капитулацијом царског Јапана након трагичне употребе атомске бомбе у Хирошими и Нагасакију.
Свечана академија поводом Дана победе у Народном позоришту

Скупу су присуствовали председница Народне скупштине Републике Србије Ана Брнабић, председник Владе Ђуро Мацут, министри у Влади, чланови колегијума министра одбране и начелника Генералштаба, представници верских заједница, дипломатског кора, као и ветерани Другог светског рата и бројни гости.
Испред Браничесвког управног округа Академији је присуствовао начелник Војислав Пејић.
Фото: Сајт Министарства одбране Републике Србије
Наиме, 9. маја 1945, совјетски маршал Жуков ратификовао је испред Савезника споразум о немачкој капитулацији, који је дан раније у име Трећег рајха потписао немачки фелдмаршал Вилхелм Кајтел.
Почев од тада овај дан се свечано обележава у великом броју земаља света.
Извор: Реч народа/Д.Динић
Фотографије: Сaшa Пaвлoвић/ФБ














